66 Ken Saro-Wiwa Road, Port Harcourt, Rivers State, Nigeria. | Interlocking Road, Iriebe, Obio-Akpor, Rivers State, Nigeria

NEXT ENTRANCE EXAM: Friday 12th April 2024 @8:00am Click here for more information

Awards

Competition Organizers

Position

2007 INDEPENDENCE ANIVERSARY MARCH PAST COMPETITION. 3RD POSITION
2007 BASIC LEADERSHIP AND CIVIC EDUCATION PROGRAMME 1ST IN CONFLICT RESOLUTION
2007 COMMONWEALTH ESSAY COMPETITION ONE OF OUR STUDENTS WAS A WINNER.
2008 COWBELL NATIONAL MATHEMATICS COMPETITION (SENIOR CATEGORY) 2ND AND 4TH POSITIONS AT STATE LEVEL
2008 COWBELL NATIONAL MATHEMATICS COMPETITION (SENIOR CATEGORY) 2ND AND 3RD POSITION AT THE STATE LEVEL.
2008 BASIC LEADERSHIP AND CIVIC EDUCATION PROGRAMME. TWO OF OUR STUDENTS WERE THE BEST IN ENTRENUERSHIP AND CONFLICT MANAGEMENT.
2008 MALTINA NATIONAL READING COMPETITION. 1ST AT THE STATE AND ZONAL LEVELS. THE SCHOL REPRESENTED SOUTH -SOUTH ZONE AT ABUJA.
2008 STAN SCIENCE QUIZ COMPETITION TWO OF OUR STUDENTS TOPPED AT THE STATE LEVEL, AND REPRESENTED RIVERS STATE AT THE ZONAL LEVEL.
2008 COMMONWEALTH ESSAY COMPETITION. SEVEN OF OUR STUDENTS WERE WINNERS.
2009 COWBELL NATIONAL MATHEMATICS COMPETITION . ONE OF OUR STUDENTS CHARLES NWOKOTUBO , EMERGED AS THE NATIONAL CHAMPION.
2009 MALTINA NATIONAL READING COMPETITION ONE OF OUR STUDENTS WON AT THE STATE LEVEL.
2009 BASIC LEADERSHIP AND CIVIC EDUCATION PROGRAMME. ONE OF OUR STUDENTS WON IN BASIC ENTREPRENEURSHIP SKILL AND ANOTHER WON AS THE OVERALL MOST BRILLIANT STUDENT.
2009 SCHOOL ASSESSMENT BY FOCUS NIGER DELTA MAGAZINE OUR SCHOOL WON AS THE BEST PERFORMING SCHOOL IN NIGER DELTA REGION .
2009 ANA AND LITERARY COMPETITION 1ST POSITION AT THE STATE LEVEL BY SOPURUCHI VAL OGU.
2010 PTDF ESSAY WRITING COMPETITION 1ST POSITION AT THE STATE LEVEL. OUR STUDENTS EKI WARI REPRESENTED RIVERS STATE AT THE ZONAL LEVEL.
2010 SPDC ESSAY WRITING COMPETITION 1ST AND 3RD POSITIONS BY MICHAEL INYANG AND EKI WARI.
2010 PTDF DEBATES COMPETITIONS THE SCHOOL’S TEAM COMPRISING OF OREZI AKPORANO , MICHAEL INYANG AND CHIEMERI MOGBOLU CAME 3RD.
2010 COWBELL NATIONAL MATHEMATICS COMPETITION (SENIOR CATEGORY) 1ST AND 2ND POSITIONS AT THE STATE LEVEL REPRESENTED BY ISUNG NSIKAK AND AMBIE BARANGO BENAIAH. NSIKAK LATER REPRESENTED RIVERS STATE AT THE NATIONAL LEVEL AND CAME 3RD.
2010 COWBELL NATIONAL MATHEMATICS COMPETITION (JUNIOR CATEGORY) 2ND AND 3RD POSITIONS REPRESENTED BY SHORINWA OLAOLUWA AND IMALA CHIDINMA
2010 NATIONAL GALLERY OF ARTS COMPETITION. 1ST AND 2ND POSITIONS AT THE STATE LEVEL REPRESENTED BY NWOTOKUNBO CHARLES AND EWILI DOLLY. CHARLES LATER REPRESENTED RIVERS STATE AT THE NATIONAL LEVEL AND CAME IN WITH 3RD POSITION.
2011 COWBEL NATIONAL MATHEMATICS (BENSON EWWKA MEMORIAL AWARD). GRACELAND INT?L SCHOOL WON THE MOST PRESTIGIOUS AWARD FOR MAINTAINING CONSISTENT OUTSTANDING FEATS FOR THREE YEARS.
2011 COWBELL NATIONAL MATHEMATICS COMPETITION (SENIOR CATEGORY). 1ST AND 2ND POSITION AT THE STATE LEVEL REPRESENTED BY NWOKOTUBO CHARLES AND EWILI DOLLY. CHARLES LATER REPRESENTED RIVERS STATE AT THE NATIONAL LEVEL AND CAME IN WITH THE 3RD POSITION.
2011 COWBELL NATIONAL MATHEMATIC COMPETITION (JUNIOR CATEGORY). 3RD AND 4TH POSITIONS AT THE STATE LEVEL REPRESENTED BY OKEKE CHINEDU AND LAHBEN DORNUBARI.
2011 NATIONAL GALLERY OF ARTS COMPETITION. 2ND IN GRAPHICS (SENIOR CATEGORY) REPRSENTED BY AKPAN JOSHUA
2011 SCHLUMBERGER SCIENCE QUIZ COMPETITION. 1ST AND 2ND POSITIONS REPRESENTED BY NWOKOTUBO CHARLES AND EWILI DOLLY. BOTH STUDENTS WERE OFFERED SCHOLARSHIP TO UNIVERSITY LEVEL
2012 AMERICAN MATHEMATICS COMPETITION (A M C 12) NWAJEI DUMEBI EMERGED AS THE WINNER AT THE ZONE WITH 81.5% SCORE WHILE OLA OLUWASHORINWA AND CHIDINMA IMALA EMERGED AS TEAM LEADERS WITH A TIE OF 78%
2012 AMERICAN MATHEMATICS COMPETITION 8 JUNIOR ADEWALE TAIWO RECORDED THE HIGHEST SCORE NATIONWIDE
2012 AMERICAN MATHEMATICS COMPETITION AMC 10 THE SCHOOL HAD 97.5%, 93% AND 81% REPRESENTED BY NWACHUKWU MMESOMACHI, EROMONSELE DANIEL AND EWILI DANIEL RESPECTIVELY THEREBY CLAIMING ALL THE THREE GOLD MEDALS FOR THE ZONE. MMESOMACHI NWACHUKWU RECORDED THE HIGHEST SCORE NATIONWIDE.
2012 NAFDAC CONSUMER?S SAFETY CLUB COMPETITION (SENIOR AND JUNIOR CATEGORY) 1ST AND 2ND POSITION RESPECTIVELY AT THE ZONAL LEV EL REPRESENTED BY IHEJIRIKA ADANNA AND SHORINWA OLALOUWA. IHEJIRIKA ADANNA REPRESENTED THE ZONE AT ABUJA WHERE SHE WON THE 1ST PRIZE NATIONWIDE
2013 OLYMPIAD (SENIOR CATEGORY) 2ND AND 3RD POSITIONS REPRESENTED BY OMONORI ADEIZA AND SIDNEY ONUOHA
2013 OLYMPIAD SCIENCE WORKSHOP (SENIOR CATEGORY) 1ST, 2ND AND 3RD POSITIONS IN MATHEMATICS REPRESENTED BY MMESOMACHI NWACHUKWU , DORNUBARI LAHBEN AND EWILI DANIEL
2013 TOYOTA DREAM CAR ART CONTEST IGBEN DANIEL OF GRACELAND INT’L SCHOOL WAS AMONG THE FIRST 3 WINNERS NATIONWIDE
2013 COWBELL NATIONAL MATHEMATICES COMPETITION (JUNIOR CATEGORY) MMESOMACHI NWACHUKWU EMERGED 2ND POSITION AT THE STATE LEVEL
2013 COWBELL NATIONAL MATHEMATICES COMPETITION (SENIOR CATEGORY) DONUBARI LAHBEN AND OKEKE CHINEDU EMERGED 2ND AND 3RD POSITION AT THE STATE LEVEL RESPECTIVELY
2013 OLYMPIAD SCIENCE WORKSHOP (SENIOR CATEGORY) 1ST POSITION IN CHEMISTRY REPRESENTED BY EFFIONG DANIEL. HE WAS INVITED AS AN OBSERVER AT INTERNATIOANL OLYMPIAD SENIOR CATEGORY IN RUSSIA
2013 OLYMPIAD SCIENCE WORKSHOP (SENIOR CATEGORY) 1ST AND 3RD POSITIONS IN BIOLOGY REPRESENTED BY IHEJIRIKA ADANNA AND NEBO OBIANUJU. IHEJIRIKA ADANNA REPRESENTED NIGERIA AT INTERNATIONAL OLYMPIADS IN SWITZERLAND
2013 OLYMPIAD CAMP SELECTION IN BIOLOGY FOR NATIONAL REPRESENTATIVES (SENIOR CATEGORY) IHEJIRIKA ADANNA RECORDED THE HIGHEST SCORE NATIONWIDE AND REPRESENTED NIGERIA AT INTERNATIONAL OLYMPIADS IN SWITERLAND
2014 COWBELL NATIONAL MATHEMATICS COMPETITION (JUNIOR CATEGORY). 1ST, 2ND AND 3RD POSITIONS REPRESENTED BY ADESHINA DEBORAH, INIMGBA MIEBI, AND OKEKE WILLIAMS
2014 COWBELL NATIONAL MATHEMATICS COMPETITION (SENIOR CATEGORY) 1ST, 2 ND AND 3RD POSITIONS REPRESENTED BY ONUOHA SIDNEY, EROMONSELE DANIEL, AND EWILI DANIEL
2014 FRANCOPHONIE FRENCH COMPETITION (JUNIOR CATEGORY) THE SCHOOL CAME 2 ND REPRESENTED BY IHUNWO PATRICIAN AND NWAKANMA AMANDA
2014 FRANCOPHONIE FRENCH COMPETITION (SENIOR CATEGORY) THE SCHOOL CAME 1ST REPRESENTED BY INIMGBA-OLUNWA TONYE AND FAKADO ROSEMARY OLUWATOMISIN
2014 INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD COMPETITION (SENIOR CATEGORY) NWACHUKWU MMESOMACHI OF GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL TOOK THE GOLD AND SILVER MEDALS AT THE STATE AND NATIONAL LEVELS RESPECTIVELY. HE REPRESENTED NIGERIA AT THE I.M.O COMPETITION IN SOUTH AFRICA
2014 INTERNATIONAL BIOLOGY OLYMPIAD COMPETITION (SENIOR CATEGORY) ADANNA IHEJIRIKA OF GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL TOOK THE GOLD MEDALS AT BOTH THE STAT E AND NATIONAL LEVELS. SHE WILL REPRESENT NIGERIA AT THE I.B.O COMPETITION IN INDONESIA
2014 INTERNATIONAL PHYSICS OLYMPIAD COMPETITION (SENIOR CATEGORY) GIDEON KRAMA OF GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL TOOK THE GOLD MEDAL AT THE STATE LEVEL
2014 INTERNATIONAL CHEMISTRY OLYMPIAD COMPETITION (SENIOR CATEGORY) FEBECHUKWU CHIKE OF GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL TOOK THE SILVER MEDAL AT THE STATE LEVEL.
2014 INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD COMPETITION (JUNIOR CATEGORY) OKEKE WILLIAM OF GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL TOOK THE GOLD MEDAL AT THE STATE LEVEL
2014 INTERNATIONAL INFORMATICS OLYMPIAD COMPETITION (JUNIOR CATEGORY) IJEOMA OKOYE OF GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL TOOK THE SILVER MEDAL AT THE STATE LEVEL
2014 AMERICAN MATHEMATICS COMPETITION (AMC 12) EROMONSELE DANIEL, EWILI DANIEL AND OKEKE CHINEDU TOOK THE GOLD MEDAL, AND ARE RATED 5% IN THE WORLD. NWACHUKWU MMESOMACHI TOOK GOLD AS WELL AND IS RATED 25% IN THE WORLD
2014 AMERICAN MATHEMATICS COMPETITION (AMC 10) OGAN MIEBEKA AND ADESINA DEBORAH TOOK THE GOLD MEDAL
2014 AMERICAN MATHEMATICS COMPETITION (AMC 8) AKPABIO EDIKAN, PONMILE PROMISE AND EGHAREVA ESOSA TOOK THE SILVER MEDAL

Accreditation

The school is managed by a team of professionals and has approval from both the State, Federal Government and British Council to write Junior School Certificate Examination and both National Examination Council (NECO) and West African Examination Council (WAEC) and International General Certificate School Examination (IGCSE).

Academic system

The Academic System is divided into two modules: Junior and Senior Secondary School. The Junior Secondary School is made up of students from JSS 1 to JSS 3 between the ages of 10 – 13 years. Students in this category offer subjects like:

  • Mathematics
  • Integrated English Language
  • Basic Science
  • Business Studies
  • Social Studies
  • Christian Religious Studies
  • Creative & Cultural Arts
  • Basic Technology
  • Computer Studies
  • Agricultural Science
  • Home Economics
  • French
  • Physical and Health Education
  • Civic Education
  • Cultural and Creative Arts

This is to enable them chose their career path at the senior school level. The Senior School Students have a choice to specialize in any of the three major areas of study offered, namely,

  1. Sciences
  2. Art
  3. Commercial

However, despite their area of specialization, they have a list of Compulsory subjects:

  • English Language
  • Mathematics
  • Biology
  • Economics

Other subjects are

  • Physics
  • Chemistry
  • Geography
  • Further Mathematics
  • Technical Drawing
  • Agricultural Science
  • Financial Accounting
  • Government
  • Christian Religious Studies
  • History
  • French
  • Literature-in-English
  • Commerce
  • Foods and Nutrition

A student spends three years in the Junior Secondary School and three years in the Senior Secondary School and sits for the Senior School Certificate Examinations in the final year (WAEC & NECO).

Curriculum

The school operates a wide range of curriculum, national and international. The national curriculum, British IGCSE and SAT curricula are operation in the school academic system.

Departments

There are various departments in the school namely;

  • Guidance and Counselling
  • Science
  • Vocational
  • Social Sciences
  • Mathematics & Computer Science

Grading System

The grading system for both Junior and Senior Schools are different. The Junior School is graded according to NECO standard

  • 0 – 49 – Fail (F)
  • 50 – 59 – P
  • 60 – 79 – C
  • 80 – 100 – A

while the Senior School is graded according to the West African Examinations Council prescription.

  • 0 – 39 – F9
  • 40 – 44 – E8
  • 45 – 49 – D7
  • 50 – 54 – C6
  • 55 – 59 – C5
  • 60 – 64 – C4
  • 65 – 69 – B3
  • 70 – 74 – B2
  • 75 – 100 – A1

Co-Curricular Activities

The School recognizes the fact that for students to properly fit into the society they need sound training not only in the academic but also in social activities. A good number of clubs exist in Graceland International School. They include:

  1. Computer Club
  2. Junior Engineers, Technologists and Scientists (JETS) Club
  3. Literary/Debate Club
  4. Mathematics Club
  5. Press Club
  6. French Club
  7. Music Club
  8. Red Cross Society Club
  9. Road Safety Cadet Club
  10. Talking Fingers Club
  11. Sustainable Development Club